Tömény adatok az öt „legnagyobb” bajnokság csapatainak mez árairól!

Bár az oldal követői még nem tudják rólam, de hatalmas mezgyűjtő vagyok (egyébként ha van igény, hogy mezekről, vagy a mezgyűjteményemről beszéljek, ne tartsátok magatokban!), és ezért aktívan bújom a hasonló tematikájú oldalakat. Így akadtam ezen képekbe a Twitteren, mely brutális árakat tár elénk! A továbbiakban az alábbi 5 képet fogom 5 pontban kitárgyalni. Az árak a mezeket+játékos név és számozást tartalmazza! Előzetesen azért szögezzük ki: a csapat egy mez eladásából kb 10-15%-ot lát, tehát 10-15 euró közti összeggel kell számolnunk. Az a pofátlan kapitalizmus!

1. kép: A LaLiga csapatai meglepően „korrekt” áron kínálják a mezeiket, de hogy a francia csapatok hogy tudják átlagban 122 euróért árulni a sportszerüket, számomra rejtély. Nem csak az ár miatt, hanem a liga népszerűsége miatt is. Valahogy a PL-t vártam az első helyre, ennek ellenére csak a 3. helyen vannak. Itt azért megjegyezném, hogy a 97 eurót is már-már brutálisan magas árnak tartom.

2. Az átlag medián bér hány százaléka egy átlagos mez ár az adott országban. Itt nagyon sok következtetést nem is fűznék hozzá a képhez, magyarként inkább csak szomorú látni, hogy nálunk egy Fradi vagy Újpest mez a minimálbér 10%-a is lehet!

3. Az elmúlt 8 év inflációja a mez árakban. A spanyol bajnokság a némettel karöltve itt szépen teljesít, a PL 41%-os (!!!) emelkedése viszont elképesztő. Természetesen a PR és a bajnokság népszerűsége segít az ily mértékű emelkedésben, mivel a világ minden táján hatalmas a kereslet a Big 6 mezeire. Az olasz áremelkedés nagy része a kisebb csapatok áremelésével magyarázható, ugyanis a nagyobb csapatok sikerén ők is felbuzdultak. A franciáról ne kérdezzetek, továbbra is rejtély számomra.

4. A 10 legdrágább mez. A Napoli 155 eurós ára már konkrét rablás a szememben, de a többi csapat is bőven magas árral dolgozik. Érdekes, hogy a Barcelona nem fért fel erre a listára, valahogy a Nike botrány után áremelést vártam a katalánoknál.

5. A 10 legolcsóbb mez. Itt azért büszkék lehetünk a LaLigára, ugyanis dominálják ezt a listát. A Villarreal és a Sociedad meglepően olcsón árulja a sportszereit, és ha nem kívánunk nevet a mez hátuljára akkor bőven 70 euró alá megy az áruk tovább le. Mi az olcsó ár titka? A gyártó! A Nike és Adidas óriásokkal szemben ezen a listán találunk pl. Joma (Villarreal, Leganés, Getafe), Kelme (Espanyol) és Macron (Osasuna, Real Sociedad) márkát, de Az Alavés személyében a Puma is képviseli magát.

Konklúzió

Végezetül egy aspektusra térnék ki. Spanyolországban a jegyárak aspektusában már próbálnak gátat szabni az egekbe szökő összegeknek, és ahogy láthatjuk, a mezek árai még mindig eltörpülnek más ligákéval szemben. Ezt helyesnek is tartom, ugyanis a foci nem a gazdagok kiváltsága, hiába tartunk ebbe az irányba. Igen szomorúnak tartom, ha egy adott csapat meze egy adott osztály kiváltságává válik szép lassan, mivel ez elveszi a sportág varázsát. Angliában kezd kikopni az alsó-közép osztály a meccsekről és ez egyre több helyen megfigyelhető. Nem vagyok a durva ultra csoportok támogatója, sőt, kifejezetten utálom az alpári prosztóságot amit ez a réteg magával hoz. De nem is akarok újgazdag sznobok kezükben telefonnal a fél meccset felvevő hobbi szurkolókat látni a stadionokban, akik a mezeket, mint divatcikk hordják csak. A meznek a szurkolón és a grundon focizó kölykökön a helye!

És hogy miért imádom a spanyol bajnokságot? Pont az ilyen dolgok miatt: ott legalább próbálkozik a foci megmaradni mindenki kiváltságának.

Füstös András

Szólj hozzá!