Számadás, avagy mit mutatnak a számok?

Az érzésekre alapozott elméletgyártás ugyan nagyon megy a közösségi médiában, de a számok, mint mindig, most is szolgálnak érdekességekkel. Fontos megjegyzés, hogy a most vizsgált két mérési mutató is csak 2 a sok közül, a rengeteg egyéb aspektust ne is említsük, de mint már sokszor leírtuk itt az oldalon, az xG egy jó KIINDULÁSI pont. A grafikon x-tengelyén (vízszintes) a meccsenkénti átlagban kialakított várható gólokat, míg az y-tengelyen (függőleges) az ellenfeleknek engedett várható gólokat láthatjuk. 

Az első, amit megnéztem, az Magyarország pozíciója, de önvédelmi okokból erről nem beszélek, így beszéljünk először 1-2 már kiesett csapatról. Horvátország az eredmények ellenére rendkívül erős számokat hozott, viszont rendkívül szerencsétlen is volt a befejezésekkel mindkét oldalon. 7,1-es várható gólra rúgtak 3-at, míg 4,74-esre kaptak 6-ot, ezzel xG-differenciált tekintve a negatív lista élén vannak. Németország ilyen értelemben talán a legjobb csapat volt az EB-n, de a játék egyéb tényezői és a sorsolás nem a kedvük szerint alakultak. 

Nézzük most a négy elődöntős csapatot! 

4. Anglia 

Ha van katasztrófaturizmus, akkor az az, ha az ember most nyáron angol meccset néz. Gareth Southgate agybaja, miszerint a franciák sikereinek kulcsa a kockázatmentes taktika, egyrészt egy rosszul kielemzett játékaspektusból kibújt gondolat, másrészt nem alkalmazható minden keretre. Pláne, ha az embernek olyan orrnehéz csapata van, mint Angliának. 

Bár a pontrúgások hasznát nem szabad elvenni, de egy csapat erejét mindig az open play játék mutatja, és ebben eddig 0,76-os mutatóval állnak /90 perc, ami a Szerbia, Dánia, Szlovénia, Szlovákia, Svájc névsor ellen már-már bicskanyitogató. Bővebb taktikázásba nem állnék bele, mert sosem lesz vége a cikknek, de ez a kép többet mond ezer szónál. 

Védekezésben ugyan valóban a legjobbak között vannak, de ez köszönhető többek között a mérkőzéseik alakulásának is (utolsó percekben szerzett egyenlítő és győztes gólok, időszakok hátrányban). S, ha megnézzük a velük élen álló csapatokat ebben a mutatóban, akkor elmondható, hogy ez csak náluk ment a támadások rovására. 

3. Franciaország 

Ha van rossz narratíva az EB-n, akkor az a francia csapat megítélése. Az ugyan tény, hogy eddig ez a torna nem egy diadalmenet számukra, de talán itt a legfontosabb, hogy a számok objektív dolgok, viszont lehet őket rosszul értelmezni. Az a mondás, hogy „nem támadnak rendesen a franciák”, mert 0 akciógóllal jutottak elődöntőbe, épp ennél a grafikonnál bukik meg. Az angol open play xG-nek majdnem a dupláját termelik 90 percenként (1,37), a pontrúgásokkal együtt nézve a négy elődöntősből a második helyen állnak. Deschamps valóban a biztonságra fókuszál, 0,84-s ellenük kidolgozott xG-vel holtversenyben a negyedikek a vonatkozó listán, századokra az első háromtól. Viszont ezt az angolokkal ellentétben nem a támadások rovására teszik. Jelenleg 1,49-es várható gólmutatóval állnak, amiből 1,37 nyitott játékhelyzetekből született. Összesítve tehát most valahol 8 rúgott akciógólnál kellene állniuk. A helyes narratíva tehát inkább az lenne, hogy „mi okozza a francia támadók pontatlan befejezéseit”, semmint, hogy „miért fogja őket vissza Didier Dechamps”. A játék valóban lehetne élvezhetőbb (nem is kevéssel), amiért joggal ekézhető, de ha már beszólunk a másik munkájába, akkor azt megéri valós érvekre alapozni. 

4. Hollandia 
Ez a csapat a legnagyobb kegyeltje a sorsolásnak, ha lenne igazság, akkor most a németek játszanának azon az ágon, és nem az angolokkal, hanem mondjuk Ausztriával. De ahogy mind tudjuk, a futballban nincsen közhely ha. Viszont amit hoznak, azt a számok nagyjából alá is támasztják. Támadásban pár tizeddel vannak felülteljesítésben (7,4-re 8gól), védekezésben pedig 5,2-re kaptak 4 gólt, ami Bart Verbruggen +1,2-es PsxG mutatójával tökéletesen korrelál.  

1.Spanyolország 
Németország kiejtésével a torna elsőszámú esélyese, és ezt a számok is alátámasztják. Védekezésben ugyan kicsit többet engednek az eddigi számok alapján, mint az angolok vagy a franciák, de hogy a számot megfelelő kontextusban értelmezzük, az eddigi ellenfeleket alapul véve ez semmivel sem rosszabb teljesítmény, sőt. A torna eddig két legtöbb várható gólt összekalapozó csapat ellen már játszottak (Németország és Horvátország), és Grúzia sem a rosszabbak között zárt. 

Fontos kiemelendő azonban Unai Simon személye. A la roja eddig 5,1-es xGA-t nyelt be, azaz legalább 5 gólt kellett volna kapniuk, de ez a szám jelenleg mindössze 1. A maradék 4,1-ből a baszk kapus hatástalanított egymaga 3,4-et, ami nem kis teljesítmény. 

Támadásban eddig egyedül Luis de la Fuente Castillo „y Azevedo” csapata gyűjtött 10 feletti xG-t (10,2), aminek ráadásul 100%-a nyitott játékhelyzetekben (open play) született. A helyzetkihasználásr sem lehet panasz, mivel ebből éppen 10 gólt szereztek Morataék.  

Mindezek alapján (ismét megjegyezném, hogy ezek csak alap mutatók, amiket igyekeztünk jó kontextusba tenni, de nem többek) legkevésbé egy angol-francia döntőt szeretnénk, mert könnyen többen eret nyitnak magukon a fájdalomtól. Jövő héten kiderül. 

Szólj hozzá!