
A volt Osasuna edző alatt az elmúlt 20 év legjobb mallorcai rajtját élik át a szigetlakók: 7 forduló alatt 11 pontot szereztek, melyre 15 éve volt legutóbb példa. Akkor a csapat az 5. helyet érte el, mely kisebb csodával érne fel idén. De ahogy Arrasate alatt a Mallorca kinéz akár egy top 10-es helyezés se áll messze tőlük!
Aguirre alatt a Mallorca a tavalyi szezonban
A tavaly leváltott Javier Aguirre kiváló munkát végzett az RCD Mallorca-nál: stabil, bennmaradás az első osztályban és egy 2024-es Copa del Rey döntő. A szurkolók kedvelték az idős edzőt, akit meglepetésre Arrasate váltott (mindenki azt hitte, hogy Arrasate legalább egy Sevilla kaliberű csapatot fog vezetni, míg a Mallorca már-már visszalépésnek is tűnt az Osasuna mellett).
Aguirre védekező specialista típusú edző, aki a Mallorca-t stabil erőddé változtatta. Muriqi és Larin lévén az ellentámadásokra építette fel a csapatát. Támadások során a 3-5-2-öt, míg védekezéskor az 5-4-1-et alkalmazta. Szintén jellemző volt a középpálya túltelítése is olyan játékosokkal, mint például Darder vagy Morlanes, így dinamikusan változtatva a felállást. A viszonylag direkt játékot alkalmazó edző a csapat szélességét se húzta túl, ezáltal a szélsőkre hagyva azokat. Ebben a rendszerben a szélső védők, pl. Jaume Costa, szintén nagy szerepet játszottak. De mit is jelent ez a stílus számokban? A meccsek 42%-át döntetlenre hozták le, hazai pályán átlagosan 0.9, míg idegenben 0.8 gólt szereztek. 1.16 gólt kaptak a tavalyi szezonban átlagosan, ez idegenben 1.47 volt, míg otthon csak 0.84, tehát elmondható, hogy az otthoni játékot preferálták a piros mezesek. A védekező játékuk ennek ellenére is igen hatékony volt a saját szintjükön, a meccsek 26%-án nem zörrent a mallorcai háló, mely mérkőzések többsége hazai pályán zajlott.
Aguirre a támadójátéka nagy részét a második félidőre rázta fel, ekkor lőtték a gólok nagy részét is. A rögzített helyzetek során Muriqi klinikai pontossággal talált be az ellenfélnek.
Összességében elmondható, hogy nem voltak az RCD Mallorca-ra jellemzőek a sok gólos meccsek: a meccseik 71%-a 2.5 gól alatt volt, tehát a hatékonyság a játékminőséggel szemben prioritást élvezett tavaly.
Arrasate első 7 meccse
Még mindig kevés meccs áll rendelkezésünkre az idei Mallorca elemzése céljából de az alábbi számadatok jól jellemzik az új edző által hozott változásokat: meccsenként 1.25 xG-t termel a csapat, mely a tavalyi 0.9 szerzett átlagos gólszámhoz képest javulás a kapu előtti játékot tekintve. Ez a védekezést főszereplővé tevő játék helyetti dinamikusabb, támadóbb focinak köszönhető, habár az átlag szerzett gól 0.86 meccsenként, ami stagnálást mutat. A csapat 1.58 xG-t enged meg az ellenfélnek, mely valamivel fellazultabb védekezést mutat, de a stabilitást még mindig a túltelített középpálya és az ellentámadások jelentik, ugyanakkor már a build-up is jelentős szerepet kap az idei Mallorca-nál. Meccsenként 0.71 gólt kap be Greif, mely kifejezetten szép adat az elmúlt éveket nézve. A labdabirtoklás átlagban 44%, mely az építkező játék javulását vetíti előre, így sokkal több build-up-ot követő akció látható idén a szigetlakóknál, így nem csoda a 9.29-es átlag lövés szám.
Ezen mutatókból látni, hogy Arrasate sikeresen hozta át a már Osasuna csapatánál is alkalmazott játékstílusát egy szilárd védekező alapokkal rendelkező csapathoz. Ehhez a stílushoz kulcsfontosságú igazolás volt Johan Mojica, akivel már Arrasate dolgozott együtt a pamplonai együttesben.
A támadóbb mentalitás hatására idén 7 meccsen 3 győzelem, 2 döntetlen és 2 vereség áll a Mallorca neve mellett. Tavaly összesen volt 8 győzelmük, az idegenben szerzett kettő győzelem pedig már most hozza azt, amit az egész tavalyi szezonban hozni tudtak! A Son Moix-ban a Villarreal csak az utolsó percben tudta legyőzni a hazaiakat, így a Betis elleni hasonlóan utolsó perces Valery gól valamennyire karmának is tekinthető. De a Real Madrid elleni 1-1 és a Sociedad elleni 1-0-ás győzelem is komoly skalpnak tekinthető.
Arrasate változtatott a felálláson is: hol 4-3-3, hol pedig 4-2-3-1-ben játszatja a csapatát. Ez védekezésben dinamikusan változik 5-4-1-re, a széleket támadásban pedig a szélső védőkkel erősíti meg, pont mint a tavalyi Osasuna-nál. Az alábbi képek a klasszikus Arrasate féle build-upot követő játék leletei: Az elsőn látható, hogy mennyire segítik a szélső védők a csatárokat (idén Mojica és Maffeo), míg a másodikon ugyanez látható, csak már kissé bentebbi pozíciókból.
Konklúzió
Összességében elmondható, hogy a Mallorca idén már 7 meccs alatt látványosan lépett egy szintet felfele. A stabil védekezést kiegészítette Jagoba Arrasate az Osasuna-nál már alkalmazott, főleg a széleket alkalmazó támadó játékkal, ugyanakkor Aguirre középpályát túltelítő stílusát is jól átvette a tehetséges tréner. Hogy idén mire lehet képes új csapatával még kérdéses, de mindenképpen elmondható Arrasate-ről, hogy letett annyit az asztalra, hogy a jövőben egy méltó történelemmel és gazdasági lehetőségekkel rendelkező csapat padját is megkapja.
Füstös András