Miért kell a Real Madridnak eladnia Lunint?

Ahogy közeledünk a Bajnokok Ligája döntőjéhez, egyre több spanyol sajtóorgánum hozza le az állítólagos hírt, miszerint Carlo Ancelotti inkább Thibaut Courtoisval a kapuban tervezi kiküldeni a királyi gárdát a fináléra. A hír természetesen nagy megosztottságot okozott mind a szurkolók körében, mind a szerkesztőségünkben, s bár lehet, hogy csak kacsa az egész, de egy olyan témát vetett fel, amit előbb vagy utóbb amúgy is meg kellene rágni: ki legyen a jövőben a Real Madrid első számú kapusa?

Andrij Lunin

Alap esetben egy ilyen felvetés nálam mindig azzal indul, hogy mit mutatnak a számok, de ezt ebben az esetben elvetném, mert a probléma nem a teljesítménykülönbségekből fakad. Hogy azért a szakmai oldalát is kicsit megvillantsuk: ebben a szezonban Andrij Lunin a kaput eltaláló lövések hárítását illetően 90 percenként (PsxG  +/-  /90perc) +0,2-ben van, amivel a harmadik a vonatkozó rangsorban a kapusok között a LaLigában. Visszanézve Courtois Madridban töltött éveit, még neki is csak egyszer sikerült mindez, a 2019/20-as szezonban zárt pont ugyanilyen mutatóval.

Persze ahogy az, úgy az idei eredmény is elsősorban hosszú távon nem fenntartható túlteljesítés, jól mutatja, hogy nagyjából egy szinten mozog a két szereplő. Ugyan a játéknak vannak egyéb fontos aspektusai, de nagy eltérés ezekben sem mutatkozik, s mivel ennyire egyformán teljesítenek a háló előtt, így a kérdés inkább más szempontokra korlátozódik.

Mi a játékosok érdeke?

Természetesen mindkettőjüknek fixen kezdő szerepre van szüksége, de az előbbi okfejtés alapján elmondható, hogy rendkívül szívtelen dolog lenne, Courtoist kispadra vagy átigazolási listára tenni. Lunyin 25 évesen egy ilyen szezon után szintén nem maradhat kispadon.

Mi a klub érdeke?

Ez már bonyolultabb. A Real Madrid az elmúlt 10-15 évben kíméletlen profizmusról tett tanúbizonyságot a játékosok eladásait illetően, így könnyen rávághatnánk, hogy Lunyin a fiatalabb, neki kell maradnia, s ha ilyen hidegen vizsgáljuk a kérdést, nem is tévednénk nagyot. Azt ukrán februárban töltötte a 25-öt és kiváló egészégnek örvend. Ellenben a 32 éves belgával, aki ugyan most felépült a szalagszakadásból, de innentől kezdve nem lehetünk benne biztosak, hogy nem következik-e ez be újra, sajnos sok játékosnál előfordult.

Courtois a 2022-es Bajnokok Ligája döntőben
Kép forrása: football365.com

Azonban azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ennyire rideg hozzáállás mit váltana ki az ide igyekvő játékosokból. Courtois 2018 óta szolgálja a Real Madridot, az első szezonját leszámítva fantasztikusan védett, a Liverpool elleni BL-döntőn a vörösök szemét is kivédte, kétségtelenül a legnagyobb hatása volt az azévi sikerre. Kapusként 32 évesen még egyáltalán nem számít öregnek, 4-6 évig még simán képes lehet top szinten teljesíteni. Madridban hősként tekintenek rá, és a visszatérése óta is kiválóan véd. Ha ezek után ennyi lehetséges évvel még előtte csak azért kikerülne a kezdőből, mert volt egy sérülése, amiről amúgy sem tehet, az nem lenne éppen motiváló, hogy ennél a klubnál megbecsülés várja az érte küzdő játékosokat.

Másik szempont a pénz. Tavaly még nem sokat adtak volna az ukránért, viszont az idei berobbanását követően minden bizonnyal több top klub is szívesen látná a soraiban. Ha Courtois valóban megkapja a megbecsülést, amit megérdemel, akkor Lunyin is meg kell, hogy kapja ugyanezt és a klubnak el kell őt adnia. Jelen állapotában a mindencsaknemmértékadó Transfermarkt 16 millió euróra becsüli, ami egy vicc. Személyes véleményem szerint 40 millió egészen reális lehetne érte, amiből levon vagy 10-15-öt a tény, hogy a szerződése egy év múlva lejár. Azaz, ha Pérez pénzt akar belőle, akkor azt idén kell megejteni. Ha elnézzük a kapuspiacon jelentkező kínálatot, Courtois visszavonulása után sem lesz nehéz jó hálóőrt keríteni, és akár mostanában szokatlannak tűnő módon akár nevelni is lehetne egyet.

Te mit tennél Don Florentino és Carlo Ancelotti helyében?

Szólj hozzá!