A liga második legidősebb keretével vitézkedik Diego Simeone. A jövőt építeni se szándék, se nyersanyag nincs.
Az Atlético Madrid legidősebb kezdőcsapatai Cholo nevéhez fűződnek. A legmagasabb átlag kereken 31 év volt, de elmondható, hogy kereken 30-as átlagéletkorral sem küldte még rajta kívül senki pályára a csapatot a történelem során. Mi több, azt megközelíteni is csak 1972-ben sikerült… a Simeone-éra előtt a 29,8-os átlagot is csak egyetlen meccsen tudta Luis Aragonés felmutatni 2003-ban, és több, mint ötven évet kell visszarepülnünk a 29,9-ért. Simeone a legfiatalabb kezdőcsapatait egy kivétellel Király-kupa mérkőzéseken, harmad-vagy negyedosztályú ellenfelekkel szemben merte bevetni, a valaha volt legfiatalabb kezdő tizenegye 23,6 volt. Egyszer, tizenegy éve, a negyedosztályú Sant Andreu ellen, 4-0-ra megnyert első mérkőzés visszavágóján. Emlékezzünk, Marcello Lippit 2010-ben szurkolói- és médiahadjárat támadta, amiért az olasz válogatott túl idős kerettel vág neki a világbajnokságnak. Azon a tornán a legidősebb talján kezdő 29,3-as átlagú volt…
Az Atléti teljes kerete idén átlagosan 28,76 éves, de a pályára küldött játékosok tekintetében ennél is sokkal magasabb az átlag. Összevetve a Simeone irányítása alatti két bajnoki címmel: a 2013/14-es szezonban kereken 25 év volt az átlag, tehát kifejezetten fiatal csapattal sikerült bajnoki címet nyerni és a BL-döntőig, valamint Király-kupa elődöntőig menetelni (mi több, az akkori keretben a legidősebb Aranzubiával lényegében nem, a második Demichelisszel egyáltalán nem számolt a mester), azt engedte előrevetíteni, hogy Simeone a fiatal játékosok nagy barátja lesz. Talán akkor még így is volt, ez esetben valami nagyon megváltozott benne később. Az igazán megdöbbentő az, hogy a 2020/21-es szezonban, alig három éve Simeone még ennél is fiatalabb, 24,92-es átlagéletkorú kerettel nyert bajnokságot! Azóta tehát három év alatt majdnem négy évvel nőtt az átlagéletkor.
Az Atléti védősora kirívóan idős, hiszen alapemberei jellemzően a Witsel (35), Savić (33), Giménez (29), Azpilicueta (34) négyesből kerülnek ki, peremembernek pedig még ott van a télen szerződtetett, mindössze február 11. és március 9. között négy bajnokin szerepet kapó Paulista (33). De Simeone a gólszerzésben is bizalommal támaszkodik az idősebbekre. Történelmének legidősebb gólszerzői közül egyikük, Axel Witsel ma is tagja a csapatnak (35 évesen, 2 hónaposan és 20 naposan szerzett gólt a Villarreal otthonában bő három hete). A Simeone-éra előtti 13 szezonban mindössze négy játékos szerzett gólt 33 éves kor felett: Otero, Juanito, Aguilera és maga Simeone. Az ő irányítása alatt eltelt 13 évben azonban nyolcan, a legidősebbtől haladva Tiago, Witsel, Luis Suárez, Gabi, Fernando Torres, Filipe Luís, Diego Godín és Griezmann (nála tovább pörög a számláló). Ha a korfa másik végéről közelítünk, semmi oka optimizmusra a piros-fehérek akadémiáján nevelkedőknek. Simeone vezetése alatt egyetlen 18 év alatti játékos sem talált az ellenfelek kapujába – a Barcelonában ugyanezen időszakban Yamal, Ansu Fati, Gavi, Marc Guiu és Pedri is szerzett gólt.
Pedig Simeone is ad lehetőséget debütálni, 17 évesen léphetett pályára csapatában Saúl, Óliver Torres, Germán Valera és Víctor Mollejo is, valamint 18 évesen is heten. Ne mindig a Barcelonával hasonlítsuk össze, hiszen a katalánok olyan mértékben támaszkodnak a Masiára, hogy azt nem is igazán lehet utolérni, de például ugyanezen időszakban a Real Madridnál is tizenegyen debütálhattak 18 évesen, ketten pedig még fiatalabban. Igaz, tizenketten játszhattak 33+ évesen, miközben Simeone keze alatt tizennyolcan. A jelenlegi szezonban az Atlético már semmi jót nem remélhet – kiestek a BL-ből, nem jutottak be a Király-kupa döntőjébe, januárban a Spanyol Szuperkupa sem sikerült, és a bajnokságban még azon is izgulni kell, hogy egyáltalán kiharcolják-e a BL-indulás jogát a következő szezonra. A fentieket vizsgálva úgy tűnhet, hogy két választásuk van. Az egyik, hogy akár egy szezont elengedve drasztikusan megfiatalítják a keretet nyáron (bár erre pénz sincs igazán, úgyhogy a fiatalok beépítése és a már felkutatott tehetségek szerződtetése jöhet szóba), vagy semmit nem tesznek, ezáltal olyan szakadékba ugranak bele, ami akár az évtized végéig teljesen lerombolhatja minden reményüket.