Ez a kérdés egyben egy vitaindítás is, a posztban pedig szeretnék egy kis segítséget nyújtani, a döntés meghozásához. A számokra alapozom a véleményemet, de lesz benne szubjektivítás is. Azonban kezdésként menjünk vissza egy kicsit az időben, úgy egy fél évet.
Az előzmények:
Ancelotti taktikát és felállást vállt a nyáron. Bellingham érkezésével, és a támadók eligazolásával megválik az eddig használt 4-3-3-tól, és egy 4 középpályásos rendszerre vált, a 4-1-2-1-2-re. Az elején nem is lehetett kérdés, hogy kik fogják a támadóduót alkotni a két fiatal brazil egyértelműen elsőszámú opciónak számítottak. A 4 edzőmeccsből 2-őn egymás mellett kezdtek. Ez szintén így volt az első bajnokin is, amikor a Real a San Mamésba látogatott. Majd így volt ez a következő két meccsen is, azonban a Celta ellen Vini 18. percben a pályán leült és cserét kért. A combhajlító izma sérült meg=1 hónap kihagyás. Az eddigi 12. Játékos Joselu lépett elő, és nem is akárhogyan. Amíg Vini a sérültek listáját erősítette Joselu berobbant. 3 gól 1 assziszt 4 meccsen, így nem is volt túlságosan meglepő hogy szeptember 30.-án a Girona elleni meccsen egymás mellett kezdett Joselu és Vini. Majd így ment ez még 1 meccsen, azonban hiába rúgott gólt a spanyol, Rodrygo valószínűleg az edzésmunkájával jomeggyőzte az olasz mestert és a Sevilla valamint a Barcelona elleni meccsen megint ő kezdett Vini mellett. Brahim ekkor még szóban sem volt, mint csatár, Ancelotti inkább Jude cseréjeként számolt vele. November közepén a srácok elutaztak a válogatottakhoz, és a Brazília-Kolumbia meccsen megint baj történt, Vini most 27 perc játék után kért cserét. Combizomszakadás, a 2023-as év ezzel számára véget is ért. Ezek után Joselu került be újra, aki azonban most nem váltotta meg a világot. A BL-ben eredményes volt, azonban a bajnokságban szenvedett, 2 meccsen mindössze 0.24-es xG-t tudott összehozni. Ennek megfelelően december közepén, a Villarreal ellen a padon találta magát. Ancelotti döntését pedig egyértelműen igazolta az, hogy mind Brahim, mind Rodrygo gólt rúgott. Januárban aztán visszatért Vini, így újra ő kezdett, azonban Joselu került inkább háttérbe. Az elmúlt hetekben (Január vége, Február eleje) Vini lett az állandó szereplő, egészen az Atleti elleni meccsig pedig ez így is maradt, azonban a bemelegítés során a brazil nyakfájdalomra panaszkodott. A meccsen Joselu, akarom mondani Brahim váltotta őt, és meg is hálálta a bizalmat a spanyol-marokkói támadó, az ő góljának köszönhetően szerzett vezetést a Real Madrid. A brazíl sérülése, mint kiderült annyira nem súlyos, a múlt héten már a csapattal edzett, és hétvégén a Girona ellen varázsolt is.
A 4 támadó percei: (játszott meccsek/kezdett meccsek/játékpercek/a 90 percből hány percet tölt a pályán a játékos)
Vini Jr.: 15/14/1092/73
Brahim D.: 19/8/749/39
Rodrygo: 24/20/1689/70
Joselu: 24/9/1083/45
Ezeket a számokat látva sok minden egyértelművé válik. Nézzük végig ezeket:
Rodrygo idén a biztos kezdő, ezt nem kell sokat ragozni. Vini ebben a szezonban, a korábban említett sérüléseknek köszönhetően, 10 meccsel kevesebbet tudott játszani, mint amennyire lehetősége lett volna. Azonban amikor játszik, akkor azt a kezdőből teszi és a meccsek nagy részében végig is játssza azt. Joselu áll be a legtöbbször csereként, a meccsek több mint 50%-án a padról érkezik. E mellett azonban fontos azt is látni, hogy a bizalom az él vele szemben, ha pályára küldik akkor viszonylag sok időt tölt el a zöld gyepen. Brahim esetében viszont ez közel sem mondható el, sok meccsen kap ugyan lehetőséget, azonban ezek csak epizódszerepek. Ez meglepő, mert közben ahogy játszik az világklasszis.
Mik a leggyakoribb kombinációk, milyen duókat akar Ancelotti kiállítani?
Vinicius-Rodrygo: 10
Rodrygo-Joselu: 5
Rodrygo-Brahim: 5
Vinicius-Joselu: 4
A leggyakoribb kombó egyértelműen a Vini-Rodrygo duó, de érdemes megnézni azt is, hogyha idevesszük a Rodrygo-Brahim támadósort is, akkor tökéletesen látszik, hogy az esetek 60%-ban Ancelotti két alacsony, de gyors támadóval áll ki. A leggólerősebb párosítás egyébként fej-fej mellett, 15-15 góllal a Vini-Rodrygo és a Rodrygo-Joselu kettős. Őket követi egyébként 14 góllal a Vini-Joselu duo. Pontosan ezért is annyira meglepő, hogy miért szerepel ennyire keveset együtt Vini és Joselu. A megfejtés talán a stílusukban van?
Milyen játékosok alkotják a Real támadósorát?
Ebben a részben igyekszem végigmenni a Real 4 támadóján, és egy kicsit beszélni a játékstílusukról, erősségeikről és gyengeségeikről.
Vinicius Jr:
A brazil az elmúlt 2 szezonban főleg az előkészítéséről és a cselei miatt volt híres. Azonban idén egy igen gyenge szezont hoz, főleg magához képest. A brazil ugyan a 2. helyet foglalja el a G+A listán a támadók között, de ebből hosszútávú következtetéseket levonni nem lenne túl okos. Ez csak a végtermék. Az xG+xAG mutató sokkal jobban mutatja az igazságot, Vini jelenleg a 3. legjobb csatár Joselu mögött. Van viszont olyan statisztika amelyben vezet, a kihagyott helyzetek és a labdavesztések esetén a dél-amerikai támadó mindenkit leelőz, bár erre szerintem nem büszke. Ezek mellett nem lehet elmenni amellett sem, hogy a brazil tud világklasszis teljesítményeket is hozni, de ezt idén mindössze 3x láthattuk tőle, a többi meccsen inkább csak a szája járt. Félreértés ne essék, Vinicius szerintem a jelenlegi labdarúgás egyik legtehetségesebb játékosa, de ha nem változtat a hozzáállásán akkor nem a játéka miatt lesz ismert. De hogyan játszik amikor a világklasszis teljesítményt hozza? Alapvetően a szélekről indulva, sok 1v1-el és hosszúlabdából dolgozik, viszonylag kevés passzal azonban, a passzai inkább az ellenfél 1/3-ban jelennek meg, azok viszont remekek, ő neki van az egyik legtöbb lövést teremtő helyzete a fővárosban.
Mik az erősségei?
-Labdacipelések
-Kulcspasszok
-Kontrák
-Indítások
-Távoli lövések
Mik a gyengeségei?
-Védekezés
-Fejjáték
-Beadások
-Közeli Lövések
-Take-Ons
-Viselkedés
Legjobb partner: Joselu
Rodrygo:
Vinivel ellentétben ő óriási szezont fut eddig. A 3 támadós rendszer látszólag neki nem feküdt, ahogy az sem, hogyha szélre szorul ki. A félterületben érzi igazán a legjobban otthon magát. A párharcokban idén nagyon erős, főleg a támadóharmadban, ezek mellett a progresszív passzok és labdacipelések (3.09 és 6.17/90) is az erősségei köze tartoznak. Ami pedig leginkább megkülönbözteti őt Vinitől, az a mezőnymunkája és a védekezése, ő hátrafut és dolgozik. A legjobb meccseit Joselu mellett hozta. Kell neki, hogy legyen mellette egy klasszikus #9-es, ugyanis ha Joselu lefoglalja a középsővédőket, akkor a szélsővédő mindig nehéz helyzetbe kerül, hogy kövesse-e Rodrygot, vagy pedig maradjon a felfutó bekkel.
Mik az erősségei?
-Kisterületen való játék
-Szabadrúgások
-Cselezés, Labdatartás
-Kulcs passzok
-Kontrák
-Helyezkedés
Mik a gyengeségei?
-Védekezés
-Fejjáték (mondjuk erről kérdezzük meg a Man City védőit)
-Izoláció
-Szögletek
Legjobb partner: Joselu
Joselu:
Annyit emlegettem már a spanyol #9-est, hogy ideje lenne elmondanom, miért is annyira fontos ő. Az Espanyoltól érkezett a nyáron kölcsönbe, és amint megkapta a lehetőséget egyből bizonyított, még a spanyol válogatottban is. Ő azt a tipikus 9-es szerepkört tölti be, aki keveset passzol és tényleg a labda nélküli játékával tűnik ki. Meccsenként mindössze 8 passzt átlagol, és labdaérintése is mindössze 16 van 90 percenként. Ha a lővéseket nézzük, akkor viszont ő a legjobb a 4 csatár közül. 3.74 lövése van 90 percenként, aminek a fele kaput is talál. Ezzel pedig 0.7-es xG-t alakít ki átlagban, ennél többet csak Haaland, Mbappé és Kane teremt. Egy csiszolatlan gyémántot talált vele a Madrid, azonban a kora miatt problémás lehet. 33 éves, még 2-3 jó év lehet benne, de a prime-időszakán már egyértelműen túl van.
Mik az erősségei?
-Fejjáték
-Befejezések
-Kontrák
-Labdák megtartása
-Kapunak háttal való játék
Mik a gyengeségei?
-Passzjáték
-Életkor
-Helyzetteremtés
-Cselezés
Legjobb partner: Rodrygo
Brahim Diaz:
Abdelkader úgy került fel erre a listára, hogy ő igazából nem is csatár. Az eredeti posztja szerint ő egy támadó középpályás lenne, azonban Jude fantasztikus (fél)szezonjának köszönhetően, esélye sem volt, hogy ott mutassa meg, hogy valójában mire is képes. Azonban csatárként megcsillogtathatta, hogy miért is szeretik annyian. A legtöbbet szerintem az mondja el, hogy hiába ő rendelkezik a legkevesebb játékperccel, a szurkolók mégis mindig őt szeretnék látni. A kapu előtt annyira nem erős, ez a fizikumának is köszönhető, mezőnyben viszont a Real egyik legjobbja, mindig van 2-3 kulcspassza, és ha az átadásokat nézzük ő passzol a legtöbbet és ő a legprogresszívabb is. Az előkészítésben is jeleskedik az xAG és az xA mutatója is neki a legjobb a csapatban. Ha Vininél kiemeltük a labdacipeléseket, akkor itt egyértelműen ki kell emelni a passzokat. Majdnem 2x annyi passza van a 16-oson bellülre mint Vininek, vagy Rodrygonak.
Mik az erősségei?
-Passzok
-Előkészítések
-Cselezés
-Indítások
Mik a gyengeségei?
-Fejpárbaj
-Fizikalitás
-Beadások
-Helyezkedés
Legjobb partner: Rodrygo
Ki támadjon?
A cikk végéhez érve összegezzünk, és nézzük meg kiknek is kellene alkotni a Real támadósorát.
Az egyik játékos kiléte egyértelmű: Rodrygo
Nem is lehet kérdés, idén óriási szezont fut, ezek mellett egy nagyon intelligens csatárról beszélünk, akinek az eszköztára igen bő. Ezt többször is bizonyította, ki ne emlékezne a City elleni utolsó 2 perce. Ezek mellett ő az, aki Joselu és Brahim mellé is a megfelelő társ lehetne, és Vinivel is jól kijön.
A 2. Játékos kilétére már nehezebb felelni, 2 ember között vacilláltam, miközben írtam a cikket: Joselu és Vini Jr. Előbbi mellett szól az, hogy az idei szezonban sokkal jobb számokat hoz, mint Vini, azonban a brazil hosszútávra egyértelműen jobb megoldás lehet. A Klub érdekeit pedig az szolgálja a legjobban, hogyha nem csak a jelenre koncentrálunk, hanem tervezünk előre is. Így a választás Vinire kell hogy essen.
Persze ez csak elmélet, a valóságban egy csomó minden közbejöhet, sok a külső tényező, de egy ideális világban a Real Vincius Jr.-al és Rodrygoval rohamozna. A cikk nagyjából itt véget is ért, de kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is!