A Bundesligában játszó osztrákok száma nem feltétlenül csak a technikai vagy szakmai képzettség miatt aránylag magas, ennek egy el nem hanyagolható aspektusa a nyelv. Ugyanakkor ez a LaLiga tekintetében túlzottan leegyszerűsítő lenne az összes dél-amerikai országra vonatkoztatva, mivel példának okán a brazilok portugálul beszélnek. Mégis akkor miért ilyen erős az óceánt átszelő együttműködés?
Okok
A gyarmatosítás óta gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolatok tömkelege maradt fenn az „anyaország”, azaz Spanyolország és a dél-amerikai államok között. Ez nem egyedi eset, például Franciaország és Portugália esetében ugyanez megfigyelhető az egykori gyarmataikkal kapcsolatban.
A foci tekintetében Dél-Amerika nem csak utánpótlás szinten nyúlt megfelelő alapanyagot a LaLiga csapatok számára, hanem már felnőtt kereteket is intenzíven töltenek fel az uruguayi, argentin, brazil és egyéb játékosok (itt leszögezném előre is: igen, tudom, Brazília hivatalos nyelve a portugál).
A nyelv egy hatalmas előny: a spanyolok nem szeretnek nyelvet tanulni, így láthatóan profitálnak a csapatok és a játékosok a nyelvi egyezésnek. Ez könnyebb integrációt, az utasítások gyorsabb megértését és elsajátÍtását jelenti, mely például egy francia játékossal szemben előnyhöz juttatja az argentint. Másik nagy előnye a dél-amerikaiaknak a játék stílus, és ez főleg az idősebb játékosok szempontjából fontos tényező, mivel ő nekik már nincs idejük az ifi csapatban a klub filozófiát elsajátítani. Egy angol vagy német játékos a fizikálisabb játékhoz szokott, míg az Amerika délebbi felén elhelyezkedő országok játékosai a technikás megmozdulásokat és a spanyolos stílusjegyeket magasabb százalékkal képviselik.
És akkor erre a spanyol klubok tudatosan rá is telepednek: rengeteg együttműködés, kihelyezett „nyári edzőtábor”, megfigyelő stb áll rendelkezésükre. Ennek nagyszerű folytatása az USA-ra való, még profibb és magasabb tőkével rendelkező erőforrások bevonásával történő fókuszálás. Példának a Villarreal csapatát hoznám fel, akik a Pelé Akadémiával kötöttek együttműködést és USA szerte keresik a jövő sztárjait. De a Flamengo ifi programjából profitált a Real Madrid is, méghozzá Vinícius lévén.
Kulturális hatás, példaképek és segítőtényezők
A nyelvi tényezőről már beszéltem, de mi van a brazil kis srácokkal, akik nem beszélik a nyelvet? Miért mennek át hosszútávon a portugál bajnokságból a spanyolba, ha ott nem beszéli senki az anyanyelvüket? Nos, itt jön képbe nem csak a futball, hanem az általános kulturális hasonlóság. Gondolhatunk itt egyébként például Di María Manchester Unitedos időszakára is, ahol a felesége elmondása szerint Manchester nem tud számukra semmit kínálni csak esőt és szürkeséget.
Nagyon fontos aspektus a példaképek megléte: rengeteg sikeres dél-amerikai játékos játszott Spanyolországban, a mostani 10-20 éves generáció kapcsán elég csak megemlíteni Messi, Suárez vagy éppen Maradona, mint ikonikus legenda nevét. A mai liga sztárok között se kell messze menni: Raphinha, Vinícius, Rodrygo, De Paul, Julian Álvarez és Valverde a magasabb szinteken, míg alacsonyabb szinten például Lo Celso neve kerül elő. Ráadásul a spanyol foci rajongói imádják a kreatív, magas szinten cselezni képes játékosokat, így a fiatalabb korban népszerűbb posztok játékosai számára ezek a játékosok valós ikonok a jövőbeli karrierjük alakításában.
Másik fontos tényező a kettős állampolgárság bizonyos játékosoknál vagy éppen az európai származás. Erről a pontról azért nem beszélnék hosszan, mert ez az angol, német, olasz stb csapatok számára is ugyanúgy kapóra jön, mint a spanyoloknak. A játékengedély egyszerűbb megszerzése azért lehetséges, mert így nem számítanak EU-n kívüli játékosoknak.
Az utolsó pontnak a szívósságok és alkalmazkodóképességet hagytam, de ez a pont más bajnokságok során is fennáll, pont mint az előző. A „grundfoci”, a favellák és szegénység jelenléte Dél-Amerikában sajnos még mindig tényező (természetesen a grundfocira a sajnos nem vonatkozik). Sok gyermeknek nincs más, mint a foci és ez a tehetségesek számára konkrét kitörési lehetőség. És a szegénység, megélhetési problémák és a drog, bandák stb jelenléte nem segít ezen: rengeteg tehetséges fiatal játékos veszik el sajnos így idő előtt, és kerül a bűnözői körök mélyébe.
Füstös András