A 2020-ban visszavonult baszk csatár főleg az utolsó szezonjaiban hívta fel magára a figyelmet a foci rajongók világában: korát meghazudtoló akrobatikus mozdulatai talán nem csak előttem vannak meg. Mindenki számára ő maga volt a Bilbao, pedig több együttesben is húzta az igát a már nem focizó Aduriz.
Az 1981-ben született játékos 2000-ben került először a Bilbao csapatába. Az Antiguoko (itt olyan csapattársai voltak egyébként, mint Xabi Alonso, Arteta és Iraola!) és utána az Aurrera baszk csapatok után került 2 évet az Athletic B-be, ahol 90 mérkőzésen játszott és 18 gólt lőtt. 2002. szeptember 14-én aztán felvitték a nagy csapathoz, a Barcelona elleni 0-2-es hazai vereség során debütált az első osztályban, melyet még két meccs követett. Nem volt csoda egyébként, hogy sportoló lesz, a családjában közkedvelt volt a testmozgás: a hegymászás, a szörfölés és a síelés is közel állt hozzá.
A 2002-’03-as szezonban a Burgosban 36 meccset kapott a Segundában, ahol 16 gólt lőtt, ezáltal a Valladolid csapata le is csapott rá. Itt 46 meccsen lőtt 20 gólt, melyre már a Bilbao sem tudott egyszerűen legyinteni, és visszaigazolták a 181 centis csatárt 2006-ban 3 millió euróért. A 2008-ig tartó első, igazán bilbaós időszakában pechjére eltörpült a fiatalabb és mezőnyben többet kínáló Fernando Llorente mellett, de azért 82 mérkőzésen így is szerepet kapott, melyeken 22 gólig jutott el. 2008-ban jött az ekkor kifejezetten jól szereplő Mallorca és 6 milliót tettek le az asztalra érte, amire Aritz is igent mondott. A 4 éves kontraktusából 2 évet töltött ki, de nem is akárhogy: az első szezonjában 11 góllal lett a csapat gólkirálya, míg a második szigetországi szezonjában 12 góljával hozzásegítette csapatál az EL induláshoz.
2010-ben már 29 évesen igazolt a Valencia csapatához 4 millió euróért, ahol két év alatt 17 gólt lőtt. Hiába kezdte jól az első denevéres szezonját, Unai Emery ekkor egy csatárral küldte fel a csapatát, aki Soldado volt, majd 2011-ben Jonas leigazolásával gyorsan került a rangsorban a 3. helyre, de legalább elmondhatja magáról, hogy pályára lépett a BL-ben is.
A Bilbao aztán megint menekülő utat kínált neki, ahonnan már nem igazolt el a 2.5 millióért visszaigazolt baszk. Llorente 2013-as Juventusba igazolásával Valverde elsődleges választása lett a csatár posztra, ezáltal Aduriz végre megkapta azt, amire egész életében vágyott. Az igazi „aranykora” 2015-ben kezdődött el, amikor is az utolsó liga meccsen a 4-0-ás Villarreal felett aratott sikerből két góllal vette ki a részét, ezzel megkaparintva a Zarra trófeát, valamint kvalifikálta csapatát az EL-be. A következő szezon minden tekintetből az övé volt: 14 meccsen szerzett 11 góljával októberben a 34 éves csatár 2017-ig hosszabbított, elérte a 100. gólját a Bilbao színeiben, 2016 márciusának hónap játékosa lett a LaLigában, 10 góljával az EL gólkirálya lett (melyet 8 góllal Immobilével holtversenyben a következő szezonban is teljesített!) és összesen 36 gólt szerzett a teljes szezonban, melyet a Bilbao mezében csak Telmo Zarra (47) és Bata (37) tudott felülmúlni. Ráadásul a Spanyol Szuper Kupát is megnyerte!
A 2016-’17-es szezont se kezdte másképpen. A Genk elleni november 3.-ai meccsen 5-3-ra nyert a Bilbao, melyből az összes gólt ő szerezte a csapatának! 2017 novemberében megint hosszabbított, immár 2019-ig, majd a következő hónapban, 36 évesen Agustin Gaínzát maga mögött hagyva a klub legidősebb gólszerzőjévé vált. 2018 januárjában ismét a hónap játékosa lett, miután az Eibar ellen megítélt büntetőjét visszafújatta a bíróval, jelezve neki, hogy a védők nem szabálytalankodtak ellene, ezáltal példát mutatott sportszerűségből is Aduriz.
Utolsó szerződés hosszabbítása a 2019-’20-as szezonra szólt, mely során megint betalálva beállította Messi rekordját, és zsinórban 15 egybefüggő szezonban tudott gólt szerezni a LaLiga keretein belül.
Összefoglalás
A spanyol és baszk válogatottban is 13-13 meccset kapó Aduriz pimasz cseleivel, fluid technikus játékával minden spanyol focit kedvelőnek kellemes emlék, aki ráadásul ezek mellett sose adta fel, és a legvégsőkig mindent beleadott. 607 mérkőzésen 234 gólt szerzett, ebből 443 volt spanyol első osztályú bajnoki és azokon 158 gólt lőtt. Nem volt rest a labdákat lepasszolni, ha úgy adta az élet, ugyanis 65 asszisztot is tudunk a nevéhez írni. Vehemens, spanyolos játéka sokszor keverte bajba, hasonló karakter, mint amilyen most például Aspas: 6-szor szállt ki ideje korán piros lap miatt. 17 BL meccsen 4 gólt, két Spanyol Szuper Kupa meccsen pedig szintén 4 gólt lőtt, míg az EL-ben impozáns 26 gól társítható hozzá 39 mérkőzésen. Akárhogy is nézzük, vérében volt a gólszerzés.
Füstös András